Jak odnowić stare meble?

Jak odnowić stare meble?

Naznaczone czasem i codziennym użytkowaniem tracą swój kolor, oryginalny design i raczej straszą, niż dodają uroku. Masz jednak do nich sentymentalny stosunek, bo z każdym przedmiotem łączy Cię jednak mnóstwo wspomnień? Rozstanie ze starymi meblami jest zbyt trudne? A może chciałbyś nadać im drugie życie, bo ich pierwotna wersja już Ci się znudziła? Zmieniasz całą aranżację i dotychczasowy wygląd mebli już nie będzie się w nią wpisywał? Dowiedz się zatem w jaki sposób można ze starych przedmiotów codziennego użytku zrobić prawdziwe dzieła sztuki!

Oględziny i przygotowanie do malarskiej renowacji

Jedną z opcji odnowienia starych mebli może być malowanie. Najpierw jednak trzeba ocenić, jaki jest stan powierzchni. Należy ją dokładnie oczyścić z zatłuszczeń, zabrudzeń i plam, a także kurzu i lakieru. A jeśli meble były już wcześniej malowane, to do usunięcia są też stare, łuszczące się już zapewne powłoki malarskie. Drobne ryski czy spękania można przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym. Zarówno stare powłoki, jak i wierzchnie warstwy zszarzałego drewna można także zeszlifować szlifierką oscylacyjną. Gdy jednak uszkodzenia są znacznie większe, wówczas rozwiązaniem jest specjalna masa wypełniająca. Całą powierzchnię każdego odnawianego przedmiotu trzeba jeszcze zmatowić, aby zwiększyć przyczepność farby. Ta procedura sprawdzi się z powodzeniem przy meblach wykonanych z drewna lub z płyty MDF. Jeśli jednak mamy do czynienia z okleiną, to nie ma najmniejszego sensu zabierać się za te wszystkie wyżej wymienione czynności. Trzeba ją po prostu zerwać, a z odkrytej w ten sposób powierzchni usunąć resztki kleju i również ją zmatowić. Gdy zauważysz ubytki, których sprawcami są drewnojady, warto jeszcze mebel przed malowaniem zastosować preparat owadobójczy. Kolejnym etapem przygotowania do malarskiej renowacji jest demontaż klamek i uchwytów.

Pokoloruj mnie na nowo…

Kluczowy jest oczywiście wybór odpowiedniej farby do mebli. Najpierw trzeba ustalić, z jakiego materiału są wykonane: PCV, drewno, okleina czy płyta i później ją dopasować. Sprawdzą się tu zarazem wyroby uniwersalne (wtedy można przeprowadzić renowację kilku przedmiotów) lub typowo dedykowane konkretnym materiałom. Najpopularniejsze, najtańsze i nietoksyczne są farby akrylowe. Trwalsze i odporniejsze na zarysowania są z kolei farby ftalowe (alkaidowe), a do profesjonalnych i droższych zalicza się kredowe. Te ostatnie oprócz tego, że lepiej przywierają do odnawianej powierzchni, szybciej schną (od pół godziny do godziny), to jeszcze nadają się do postarzania i odnawiania antyków. Warto też dokładnie przeczytać wszelkie informacje producenta na temat przeznaczenia produktu.

Mając przygotowane miejsce do pracy (zabezpieczone odpowiednio folią, dzięki której nie pochlapiemy np. nowej podłogi), odpowiednie narzędzia do pracy, najpierw za pomocą niewielkiego pędzelka nakładamy grube warstwy farby na te zakamarki, które są trudno dostępne. Podobnie robimy to w przypadku kątów i załamań. Do większych powierzchni wykorzystujemy już większy pędzel lub wałek. Aby efekt nas satysfakcjonował, trzeba będzie nałożyć kilka warstw farby (średnio 3-4) – jedna wyschnie, kładziemy następną itd.

Modne przetarcia

Uzyskanie efektu modnych, stylizowanych mebli jest możliwe także poprzez ich … przetarcie. Zaopatrując się w specjalnie do tego przeznaczone farby oraz wosk, można sztucznie „postarzeć” przedmioty codziennego użytku. Jak się za to zabrać? Mebel trzeba przecierać kulistymi ruchami nie do końca wyschniętą po warstwie farby powierzchnię czystą, lnianą szmatką delikatnie zwilżoną wodą. Czynność tę tak długo się wykonuje, aż uzyska się zadowalający wygląd mebla. Następnie trzeba go pozostawić do wyschnięcia na minimum dobę. Do wykonania przetarć na wyschniętej już warstwie farby wykorzystuje się bardzo drobny papier ścierny. Farba uzupełniona ciemnym woskiem nada malowanej powierzchni subtelnej patyny i delikatnego efektu głębi. Przetarte meble wpisują się idealnie w styl prowansalski.

Nowe „wdzianko”

Sposobem na odnowienie starych mebli może być także pokrycie ich innym materiałem. Może to być np. okleina, tapeta, tkanina czy nawet gruby papier używany do techniki zdobienia tzw. scrapbooking. Różnorodność dostępnych wzorów i kolorów jest na tyle duża, że można osiągnąć praktycznie każdą stylizację. Ciekawy efekt uzyskuje się również, stosując technikę decoupage (gdy chcemy meble w stylu rustykalnym).

Jeśli więc stare mebli Ci się znudziły, podniszczyły, nie stać Cię na kupno nowych albo nie umiesz się z nimi rozstać – renowacja będzie idealnym rozwiązaniem. Odnawianie przedmiotów codziennego użytku to stosunkowo tani sposób na to, aby podarować im jeszcze jedno wcielenie. Nie jest trudną czynnością, a jednocześnie pozwalającą tworzyć własne aranżacje i zindywidualizowane wnętrza. Budżet, jaki na to zamierzasz przeznaczyć, będzie z pewnością wpływał na Twoją kreatywność. Pomyśl jednak o tym, jak miło będzie zostać ojcem … własnego wnętrzarskiego sukcesu!