Ogrzewanie na pellet – za i przeciw

Pellet jest rodzajem opału należącym do grupy paliw odnawialnych. Z tego powodu często jest nazywany zielonym węglem. Pellet jest paliwem stałym uzyskiwanym z biomasy.

Pellet drzewny powstaje ze sprasowania trocin, które powstają, jako produkt uboczny obróbki drewna. Warto zaznaczyć, że drewno używane przy jego może być zarówno liściaste jak i iglaste. Do produkcji pelletu można także wykorzystać słomę, czy trawę.

Pellet ze względu na swoje cechy, coraz częściej stanowi alternatywę dla klasycznych metod ogrzewania, szczególnie w domkach jednorodzinnych.

zasobniki na pellet

Zasobnik na pellet

Co to jest pellet?

Pellet jest wysokokalorycznym paliwem, które występuje w postaci kilkumilimetrowych granulek. Produkowany jest z surowców pochodzenia roślinnego, najczęściej z odpadów drzewnych.

Dużą zaletą pelletu jest jego kaloryczność, która sięga nawet 18 MJ/kg, a także fakt, że zawartość popiołu nie przekracza 0,5%. To czyni pellet paliwem ekonomicznym, a także ekologicznym.

Plusy ogrzewania na pellet

Dużą zaletą pelletu jest to, że w czasie jego spalania powstaje niewielka ilość popiołu i znikome ilości dwutlenku węgla. Piec na pellet jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, ponieważ wbudowany termostat umożliwia automatyczne pobranie optymalnej ilości paliwa.

Piec jest zautomatyzowany – się rozpala, automatycznie uzupełnia ilość paliwa potrzebną do uzyskania określonej temperatury. Do użytkownika należy jedynie regularne opróżnianie pojemnika na popiół.

Pellet nie zawiera także szkodliwych substancji, a podczas spalania nie wydziela praktycznie żadnego zapachu..

Pellet łatwo się przechowuje, ponieważ jest sprzedawany jest w szczelnych, suchych opakowaniach, z których wystarczy go przesypać do zasobnika.

Oferta paliw pelletem jest bardzo różnorodna i w zależności od surowca okresowo można znaleźć go w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu ogrzewanie pelletem może obniżyć miesięczne rachunki za ogrzewania.

Niewątpliwym plusem jest też fakt, że masz pewność, że ogrzewasz dom w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska.

Minusy ogrzewania na pellet

Wybór pelletu, jako paliwa, najczęściej wymusza konieczność wymiany pieca na nowy i bardziej ekologiczny. I jest, to w zasadzie jedyny minus tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja da nam lepszą jakość powietrza w okolicy, a to w dzisiejszych czasach ciężko przecenić.

Istnieje także możliwość modernizacji posiadanego pieca – palniki pelletu można zainstalować do wielu kotłów na paliwa stałe, gaz i olej.

Jeśli zainteresował Cię temat ogrzewania pelletem, na kipi.pl znajdziesz atrakcyjne oferty oraz poznasz więcej szczegółów.