Wykorzystanie oświetlenia ledowego w salonie, kuchni i sypialni

Wykorzystanie oświetlenia ledowego w salonie, kuchni i sypialni

Uroki ledowego podświetlenia odkrywają nie tylko zwolennicy nowoczesnych, minimalistycznych czy loftowych trendów w aranżacjach mieszkalnych, biurowych i innych. Może ono stanowić główne oświetlenie danego wnętrza lub też służyć do wyeksponowania pewnych detali wyposażenia. Osoby, które więc szukające pomysłu na oświetlenie sygnalizacyjne i dekoracyjne, powinny skorzystać z oświetlenia ledowego. Jednak także i w tym przypadku trzeba pamiętać o umiarze, czyli nie przesadzić z ilością wykorzystanych diod. W ten sposób można bowiem zmęczyć wzrok, zamiast się relaksować.

Ciepła i zimna barwa – jaka gdzie?

Popularność ledów wynika nie tylko z tego, że są energooszczędne (zużywają blisko pięć razy mniej energii niż tradycyjne źródła światła), ale także nie wykazują wrażliwości na niskie temperatury i nie zawierają szkodliwej rtęci. Ponadto są odporne na wilgoć i mechaniczne uszkodzenia. Dłużej więc świecą i są bardziej ekonomiczne oraz przyjazne środowisku. Im mniej zawierają kelwinów (czyli poniżej 3300), tym barwa światła będzie cieplejsza. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie jest szczególnie pożądana np. w strefach relaksu i odpoczynku, a także w sypialni czy w salonie. Gdy zależy nam zimnej barwie, szukajmy żarówek, które mają od 5300 kelwinów w górę. To z kolei propozycja do wnętrz surowych, minimalistycznych oraz tych, gdzie elementy dekoracyjne wykonane są z metalu. Zimne barwy często wykorzystywane są także w biurach oraz innych miejscach, gdzie praca wymaga skupienia wzroku.

Podkreślić jakiś element

Ledy z reguły montuje się w pólkach, szafkach, wnękach, pod schodami, przy lustrach czy w innych zakamarkach, które – poza meblami – mogą dodatkowo podświetlone. Urozmaicają tym samym w ciekawy sposób wystrój wnętrza. Uwypuklają wybraną ścianę, sufit, gzyms, w dyskretny sposób podkreślą urodę pomieszczenia. Najczęściej w aranżacjach stosowane jest białe światło, ale zdarza się też spotkać kolorowe.

Ledy najczęściej stosuje się w kuchniach

Oświetlenie ledowe najczęściej wykorzystywane jest w kuchniach chociażby z racji tego, że można je zamontować w trudno dostępnych miejscach. Jest to na tyle elastyczne rozwiązanie, że nawet w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach nie ma problemu z jego wdrożeniem w życie. Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu i dlatego jej właściwe doświetlenie warto mieć na uwadze.

Diody LED w dyskretny sposób mogą podświetlać nie tylko poszczególne elementy w kuchni, ale także krawędzie mebli czy drogę do sprzętów AGD, co prezentuje się szczególnie efektownie. Montuje się je zazwyczaj w półkach, nad blatami, dzięki czemu ułatwia przygotowanie wieczorem czy przy słabym oświetleniu głównym posiłków, a sprawdza się zwłaszcza w nocy, kiedy nie chcemy pobudzić wszystkich domowników.

Poza więc estetyką, dzięki oświetleniu ledowym zyskuje się praktyczne wsparcie w strefach roboczych.

W romantycznej atmosferze salonu

Samodzielny salon lub połączony z jadalnią to miejsce, które zazwyczaj jest sercem całego mieszkania czy domu. To tu się toczy większość naszego życia – od posiłków, rodzinnych rozmów, spotkań ze znajomymi aż po wypoczynek, relaks, oglądanie telewizji. W tym przypadku zarówno główne, jak i dodatkowe oświetlenie może być ledowe. Dzięki temu drugiemu zwłaszcza możliwe jest stworzenie romantycznego klimatu poprzez zainstalowanie np. gwieździstego nieba. Na suficie podwiesza się wówczas taśmę led.

Lampa ledowa przyda nam się także do czytania. Można postawić np. stojącą, której strumień świetlny nakierujemy na ulubioną książkę bądź czasopismo.
Ciekawym pomysłem jest sterownik RGB z taśmą RGB, czyli wielokolorowe światło, które będzie kreowało nastrój. Kolorowa terapia światłami z pewnością wpłynie pozytywnie na użytkowników salonu.

Pokój dzienny to także miejsce, które zazwyczaj w szczególny sposób chcemy udekorować. Dlatego ledowe żarówki mogą pomóc stworzyć tam wyjątkowy nastrój, podświetlić którąś ze ścian, bądź jej elementów (od dołu lub od góry). Pozwoli także np. wyeksponować ulubione pamiątki i zdjęcia, podświetlić regały, wnęk czy telewizor.

Nastrojowa sypialnia

Kolejne miejsce, gdzie z powodzeniem można pozwolić sobie na montaż oświetlenia ledowego – centralnego oraz punktowego to sypialnia. To ostatnie może być położone np. przy łóżku lub pod nim czy za telewizorem bądź wokół niego. Diody LED pomogą stworzyć nastrojowe oświetlenie, które będzie sprzyjało chwilom relaksu i odpoczynku. Jednocześnie pomogą stworzyć przytulne wnętrze. Ze względu na swoją efektowność można za pomocą oświetlenia ledowego podświetlić wybrane elementy wnętrza, czy stworzyć lub podkreślać efekt trójwymiarowości. Dzięki diodom LED sypialnia nabrać może przestronności – te, które umieścimy przy suficie, sprawią, że będzie wyglądała na wyższą, a te, które będą podświetlać ścianę – że większa. Gdy jeszcze ledy zaplanujemy w poziomych wnękach ścian w jednakowych odstępach, wydłużą je. Podobnie jak w przypadku salonu i tu można pozwolić sobie na stworzenie konstelacji gwiazd albo coś na kształt mikrokosmosu z wykorzystaniem taśm ledowych.

Jak więc widać – diody LED mogą znaleźć się w wielu aranżacjach i nadać klimatu domowym wnętrzom.